تبلیغات
وبلاگ دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه مازندران - شکاف نسل ها

شکاف نسل ها

نویسنده :مانی رضایی
تاریخ:پنجشنبه 13 بهمن 1390-03:46 ب.ظ

شکاف نسل ها چیست؟ و مفهوم عملی آن در جامعه امروز چه می تواند باشد؟  شکاف نسل چه تاثیری در زندگی می تواند باشد؟

نویسنده :خانم زیبا شکارچی

تعریف شكاف نسل

فاصله میان دو دوره ی نوجوانی و جوانی ( جدید ) با دوره ی میان سال و بالاتر ( گذشته ) از نظر آرمانها ، ارزشها ، گرایشها ، باورداشتها ،  اعتقادات و سبك زندگی را شكاف نسل گویند .

 

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید...

كارل مانهایم : تعلق داشتن به یك طبقه و یك نسل و یا یك گروه سنی ، به افراد متعلق به این مقولات ، موقعیت مشتركی در فراگرد تاریخی و اجتماعی می دهد ، پهنه ی تجربه بالقوه آنها را به یك صورت خاصی محدود می سازد و آنها را به یك شیوه فكری و تجربه خاص و یك نوع كنش تاریخی ویژه ی این موقعیت متمایل میگرداند . جوانانی را كه با مسائل تاریخی مشتركی روبرویند می توان متعلق به یك نسل دانست .

برخی از عوامل زمینه ساز شكاف نسل

1 - تغییر در نظام ارزشی خانواده و جامعه .

2 – عدم درك متقابل دو نسل در اثر تعارض بین نسل جدید و نسل قبل .

3 – تردید و كم اعتنایی نسل قدیم به فرهنگ و سنتهای ملی و مذهبی قبل از پیروزی شكوهمند اسلامی .

4 – تغییر در نحوه ی انتخاب گروه های مرجع میان دو نسل به دلیل جریان اجتماعی شدن متفاوت .

5 – تفاوت در نحوه گذران اوقات فراغت میان دو نسل .

6 – تغییر روابط و مناسبات میان نسلی بین دو نسل قبل و جدید .

7 – افزایش تعارضات و کشمکش میان نسلی ( ناشی از صنعتی شدن و گسترش شهرها )

پیامدهای شکاف بر نسل جدید

1 – شكل گیری روحیه فرد گرایی و منفعت طلبانه كه كمتر موفقیت ، منافع ، رفاه و خوشبختی خود را در موفقیت و سلامت و منفعت دیگران می بیند و یا به عبارت دیگر معتقد به تقدم فرد بر جمع می باشد .

2 – سقوط شخصیت جوانان ، شكل گیری و سازمان بندی بینشی كه برای همبستگی ، همدلی و ارتباطات انسانی در ذهن و عمل بر جای باقی نمی ماند .

3 – بحران عدم مشروعیت نهادها و عوامل اجتماعی كننده از سوی نسل جدید .

4 – عدم شناخت كافی نسل بزرگسالان از نیازمندی های نسل جوان .

5 - بیگانگی فرهنگی و دوگانگی ارزشی نسل جدید .

6 – عکس العمل شتابزده و نا متعادل و نا همگون برنامه ریزی در عرصه فرهنگی .

تاثیر شکاف نسل بر پیران و سالخوردگان

انزوای فكری پیران :

بر اثر دگرگونی ها و تحولات سریع جامه از یكسو ، میراث نیاكان به شدت آسیب خواهد دید ، و از سوی دیگر با وجود تحرك اجتماعی و شغلی جوانان را وا می دارد تا از حرفه آبا و اجدادی خود دست كشیده و به مشاغل جدید روی آورند و این یعنی همه چیز را باید از نو آموخت از این رو تجربه های پیران جامعه اهمیت خود را از دست می دهند و موقعیت سالخوردگان در خانواده و جامعه دچار تزلزل می شود .

ارتباط فكری سالخوردگان و نسل بعد قطع می شود . و در نتیجه نوعی عدم تفاهم متقابل روی می دهد ، از این رو نسل قبل به تدریج به انزوای فكری كشانده شده و جهت ماندن  در صحنه در تقابل با نسل جدید قرار میگیرد .

راهكارهایی جهت پیشگیری و شكاف نسل :

1 – ایجاد موسسات تحقیقاتی و پژوهشی سنجش افكار جهت پیشبینی خواسته ها ، مطالبات و جریان های ناشناخته اجتماعی به خصوص مسائل و مشكلات جوانان و نوجوانان .

2 – مشاركت دادن نوجوانان و جوانان در تصمیم گیری امور مربوط به خودشان نظیر ساختن فیلمهای آموزشی ویدیوئی و تلویزیونی و همچنین برنامه های كودك و چگونگی پر کردن اوقات فراغت و تهیه و تدوین کتابهای درسی  .

3 – درك صحیح و علمی از نیازمندی ها ، شرایط و موقعیت سنی نوجوانان و جوانان  از سوی عوامل اجتماعی كننده نظیر خانواده ، دولت ، نهادهای مذهبی ، و سایر عوامل تاثیر گذار در این امر.

4 – كاهش فاصله سنی بین دو نسل از طریق پایین آوردن سن ازدواج و بالا بردن عمومیت ازدواج .

5 – جدی گرفتن مسائل تنظیم خانواده و جمعیت جامعه ، جهت ساماندهی مناسب به امور فرزندان خانواده و نسل نوجوان و جوان جامعه .

6 – برنامه ریزی علمی جهت گذراندن اوقات فراغت توسط نهاد خانواده .

در سایه اقتدار و كارآیی خانواده از طریق كاهش و ترمیم شكاف بین نسل ها ، درك و تلقی متقابل و احترام آمیز والدین و فرزندان ، وقت گذاری و جذابیت را تحكیم بخشید . با برنامه ریزی اوقات فراغت برای جوانان و نوجوانان ، توسعه و ترویج تولیدات فرهنگی متناسب با ارزشهای اجتماعی می توان در تضمین سلامت مناسبات و دوستی های خانوادگی موثر و مفید باشد .

7 – آشنا ساختن نسل میانسال و سالخورده با شیوه ها  و مقتضیات زندگی در دنیای جدید .

برای كاهش فاصله نسل ها بهتر است تا واقعیت های دنیای جدید را با ارزشهای جامعه منطبق سازیم ، بنابراین آموزش بزرگسالان برای درك واقع بینانه شرایط جدید ، آگاهی از نیازمندی های نسل جدید ، رفتار مناسب با شرایط سنی و همدلی و همراهی برای تامین نیازهای نسل جدید در حد توان ، از شیوه های عملی ترمیم خلاء و شكاف بین نسل ها خواهد بود .

8 - رفع نارسائی های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و اختلاف برداشتهای ناشی از مصداق های آن جهت كاهش تعارضات خانوادگی و در نتیجه نزدیكی بین انتظارات سه نسل .

منبع: فصلنامه دبیر خانه علوم اجتماعی-

ارسال مقاله : خانم زیبا شکارچی ( کارشناس ارشد علوم اجتماعی)

 

منبعنوع مطلب : علوم اجتماعی  مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.